הרבה פעמים, זוגות נוטים להתייחס לרעיון של הסכם ממון באופן שלילי. הם לא התחילו את מערכת הנישואין ביניהם וכבר הם צריכים לחשוב ולהחליט מה יקרה, אם חס וחלילה הם ייפרדו. מה זה בעצם אומר, שיש יותר סיכוי שהקשר לא יצליח? שהם צריכים להכין לעצמם תוכנית מילוט? אם זה אומר, שאם הסביבה אשר מציעה להם לערוך הסכם ממון, אז היא בעצם לא מאמינה שהקשר ביניהם יחזיק מעמד?

ובכן, לא. התשובות לכל השאלות הנ"ל הן לא, ולכן גם לא צריך להתייחס להסכם ממון בצורה שלילית, להיפך, צריך להתייחס אליו כמו שאנחנו מתייחסים לחוזה ביטוח שאנחנו עושים, ובמובנים מסוימים, הוא הרבה יותר טוב מזה.

מה זה בעצם הסכם ממון? מדובר בהסכם שבני הזוג חותמים עליו לפני שהם מתחתנים כשהמטרה היא, לסכם כיצד יחלקו את הרכוש ביניהם, במידה ויחליטו להיפרד. הם מסכמים מה כל אחד הביא לקשר, וכיצד הם יחלקו את הרכוש המשותף. מלבד זאת, הם יכולים דרך הסכם כזה, להחליט כיצד ייראו היחסים ביניהם במידה ויחליטו להיפרד.

צריך להבין, זוג שבוחר להתגרש חווה חוויה מאוד לא פשוטה, לא רק במובן הרגשי, שכן סיום מערכת יחסים היא אף פעם לא פשוטה, אלא הרבה מעבר לכך. במובן הכלכלי, המשפטי, זה יכול להגיע לרמות של סכסוך אשר נמשך במשך שנים ומוביל את שני בני הזוג למצב כלכלי קשה ולא פשוט. הסכם ממון, בא להתמודד עם הבעיה הזאת, הוא עוזר לשני בני הזוג, להגיע להסכמות, בשלב מוקדם.

מה היתרונות של הסכם ממון?

ראשית, יש יתרון מאוד ברור בכך ששני בני הזוג יודעים, שאם חס וחלילה הקשר ביניהם יגיע לסיומו, הם לא צריכים להילחם ביניהם, הם לא צריכים להיאבק משפטית. זה חוסך זמן, כסף ולא מעט טראומות.

שנית, הסכם ממון עוזר לקבל החלטות בצורה שקולה. אם בני הזוג צריכים להגיע להחלטות ביניהם אחרי שהם מחליטים להתגרש, זה עלול להוביל למריבות קשות, קושי להגיע להסכמות ולא פעם הרגש כאן נותן את הטון. ברגע שעושים את ההסכם לפני, אז הרבה יותר קל לקבל החלטות בצורה רציונאלית.

שלישית, צריך לומר, הסכם ממון הוא בעל תוקף משפטי, כלומר אם ניקח אותו לבית משפט, צריך סבירות קיצונית בשביל שהשופט לא יקבל אותו. לעומת זאת, אם נלך לתהליך גירושים בבית משפט, אז סביר להניח שלשופט תהיה יותר גמישות להחליט כיצד ייראה ההסכם. לכן עדיף להחליט בעצמנו ולא לתת לשופט לקבוע בשבילנו כיצד הרכוש שלנו יתחלק.

עכשיו צריך לומר, הסכם ממון הוא טוב לא רק לאנשים אמידים, כפי שזה לא נתפס לא פעם. גם אם אנשים במעמד בינוני, טוב שיכינו הסכם כזה. כך כל צד ירגיש בטוח ומוגן בקשר, ויתנהל בו ללא חשש.

אולי יעניין אותך גם
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *