בעולם שבו 41 מיליון ילדים מתחת לגיל 5 סובלים מהשמנת יתר בעוד 159 מיליון ילדים סובלים מתת תזונה, ברור שדברים חייבים לזוז לכיוון אחר. אם אנחנו לא נתחיל להתייחס לבעיות התזונה בעולם, הילדים והנכדים שלנו ימשיכו להיות בסיכון גבוה ללקות במחלות אקוטיות וכרוניות כמו סכרת וסרטן.

המהפכה כבר התחילה. היא החלה בעולם וניצנים שלה כבר נראים גם בארץ. זה קורה עם מהפכת המזון הבריאותי של גדול השפים ג'יימי אוליבר וזה גם בא לידי ביטוי בישראל, בשירותי משלוחים בהרצליה ובמסעדות בתל אביב. אתם יכולים להיות אדישים למהפכה אבל אתם לא יכולים שלא לחוש בה.

 

Food Revolution day

ג'יימי אוליבר, השף הבריטי הנודע, לא יכל להמשיך להיות אדיש כאשר הוא שמע על נתוני תזונת הילדים בעולם. לכן החליט לקחת את המוניטין המפואר שלו ולעשות איתו משהו טוב. הוא יזם את פרוייקט "Food Revolution day", שבו מלמדים ילדים במקומות שונים בעולם להבחין בין מזון טוב לבין מזון רע. בשנת 2016 יום מהפכת המזון הבריא של ג'ימי אוליבר התרחשה ב-20 במאי וזו כבר השנה החמישית. הוא יצא עם קמפיינים שנועדו לעורר שיחה בציבור. שיח שבסופו של דבר יוביל למעשים ויעודד אנשים לעשות בחירות טובות יותר כאשר הם בוחרים את האוכל שלהם. המטרה של אוליבר היא שהדיון לא יתחולל רק בציבור כי אם יגיע עד למייצרי המזון בעולם, ויחולל גם שם מהפכה בריאות תודעתית ומעשית.

 

מהפכת הבריאות מגיעה גם לישראל

אבל ג'יימי אוליבר ממש לא לבד, גם שר הבריאות הנוכחי שלנו, מר ליצמן, עושה מאמצים כבירים לשנות את הרגלי התזונה הלקויים שלנו. זה התחיל במאבק שלו להוציא את רשת מקדונלד'ס מישראל אשר נתקל בחומה מבוצרת היטב של התנגדות, המשיך בקמפיין מטעם משרד הבריאות הקורא להפסיק לצרוך משקאות ממותקים ומאכלים משמינים העתירים בסוכרים, ממשיך בתוכנית לאומית למניעת סכרת שהשיק השר, והקמת ועדה מיוחדת שתכליתה לקדם תזונה בריאה בעזרת חקיקה ועד המהלך האחרון שעשה ליצמן שנועד לסמן מוצרים לא בריאים בנקודה אדומה, לחייב סימון ערכים תזונתיים של מנות במסעדות, למסות מזון לא בריאותי ולפקח על מחירי מזונות שנחשבים בריאים. לא ברור מה מכל אלו יתממש, אבל אין ספק שאנחנו עושים צעד משמעותי לכיוון הנכון. אם יצליח השר ליצמן לעמוד מול הלחצים האדירים של טייקוני המזון, הציבור הישראלי הולך להרוויח, ובגדול!

 

מהפכת הבריאות מתחילה בתוכי

למרות ההתגייסות הרבה של שרים רבי דרג בישראל ושפים ידועים בעולם, מהפכות לא מתחילות מלמעלה, הן מתחילות מלמטה, מהעם. ואם אנחנו לא נשמור על עצמנו אז מי ישמור עלינו? המהפכה חייבת להתחיל בתוכנו, ביום יום שלנו. העקרונות שלה צריכים להנחות כל החלטה שלנו: כאשר אנחנו יושבים במסעדה בתל אביב או כאשר אנחנו מזמינים משלוחים בהרצליה. כאשר אנחנו עושים קניות בסופר וכאשר אנחנו מתארחים אצל חברים או משפחה. אם אנחנו לא ניקח חלק אקטיבי במהפכה, היא פשוט לא תתרחש.

אולי יעניין אותך גם
תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *