פורסם על-ידי

אני הולכת לציין כרגע את המובן מאליו – צמחים זקוקים לאור. כמו כל יצור חי בטבע, גם צמחים, חייבים אור כדי לשרוד ולהתפתח. השאלות החשובות שצריכות להישאל אחרי הנחת היסוד הברורה והבסיסית הזו, היא איזה סוג של תאורה ואור (כן, יש סוגים מה אתם יודעים), איזו עוצמה, מתי, כמה, למה, מהם הנורות המומלצות והנכונות לכל צמח ואופן גידול באיזו תדירות ועוד שאלות שבעיקר מומחים העוסקים בתחום התאורה לצמחים יכולים לענות לכם עליהן. וזאת כמובן במידה שאתם מעוניינים לגדל צמחייה מסוימת בתנאים שמצריכים עיסוק מורכב קצת יותר מהרגיל בתאורה. יש זני צמחים שזהו נושא מהותי בתהליך הגידול שלהם ויש צמחים שאין צורך לתת דגש מיוחד בעניין כדי שיתפתחו כראוי באופן טבעי.

כאן נדבר בעיקר על תאורה לצמחים אשר מגדלים בעיקר בתוך חדרים או חללים סגורים ולא בחוץ.

כשניגשים לסוג כזה של עבודה, עולות שאלות יחסית קבועות כגון מהי הנורה שהכי טוב לעבוד איתה ועושה את האפקט המוצלח והבריא ביותר לצמח. על מנת לענות על השאלה הזו באופן המדויק ביותר, יש להתייחס לכמה פרמטרים שחשוב לקחת בחשבון שכן יש להם השפעה שונה כשמשנים את סוג הנורה.

הפרמטר הראשון שנתייחס אליו הוא גודלו של חלל גידול הצמח, שכן יש יש השפעה לגודל מבחינת התאורה והחוזק שצריך על מנת שתחלוש על כל השטח במידה הרצויה.

פרמטר שני הוא אוורור של חלל הגידול והאם הוא ממוזג או לא. כמובן, יש השפעות לטמפרטורה בחדר על הצמחים וחשוב לבדוק מה הטמפרטורה המתאימה לגידול תקין של הצמח. בחדר גידול המואר בנורה שעצמתה  600w, עדיף להשתמש במיזוג אויר מבוקר וברפלקטור שיקרר את החלל (בדרך כלל בקיץ) כדי שהחום המופק מהנורות לא יפגום בצמח או בשורשיו. לרוב מומלץ לייצב את הטמפרטורה על כ- 25 מעלות בחלל.

פרמטר נוסף הוא עוצמת הזרם החשמלי שמאפשרת התשתית של החדר. אם התשתית ישנה או דלה, יש לקחת בחשבון שיש נורות חזקות שיכולות להיות בעייתיות עבור התשתית ולגרום לקצרים חשמליים או נזקים אחרים. ישנה סברה מעט שגויה שככל שהספק המנורה יהיה חזק יותר כך תהיינה תוצאות טובות יותר, אך אין זה מדויק. ישנם מספר הבדלים בין הנורות השונות ונורות מסוימות מתאימים לצמחים שונים.

מהי עוצמת התאורה המומלצת לגידול צמחים?

מנורה של 600 ואט מכסה כמטר רבוע אחד ומנורה של 1000 ואט לעומת זאת מכסה שטח של 1.5 מטר רבוע. זאת כמובן תלוי גם אם נתלו המנורות בגודל הנכון – ככל שמקור האור גדול יותר, חדירת האור טובה יותר. כמו כן, מנורה של 1000 ואט צורכת יותר חשמל ממנורת 600 ואט אך באופן הפוך מייצרת פחות אור ממנה. לפיכך, היא פחות יעילה מבחינת תפוקת האור שהיא מייצרת ביחס לכמות החשמל שהיא צורכת. ובכל זאת, מחקרים מראים שעל אף שהסברה הרווחת אצל רוב האנשים שאור השמש הטבעי הוא הטוב והמוצלח ביותר לגידול, ישנם מקרים רבים שלא כך הדבר ותאורה לגידול צמחים מבוקרת על ידי נורות מתאימות מפיקות תוצאות טובות הרבה יותר.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *